W naszym PKD testujemy na obecność HIV, HCV i kiłę, a w przypadku świadczeń udzielanych w Przychodni "Trzy Końce", dzięki współpracy z naszym partnerem diagnostycznym, pobieramy materiał także do innych badań laboratoryjnych.
Testy na HIV, HCV i kiłę wykonujemy jako badania przesiewowe w formie testów kasetowych (pobieramy do badania krew włośniczkową z palca, tak samo jak do badania poziomu glukozy glukometrem). W przypadku takiego badania zwracamy uwagę, że okno serologiczne w odniesieniu do HIV wynosi aż 12 tygodni, a więc 3 miesiące (test III gen.). Aby więc móc uznać wynik testu niereaktywnego (negatywnego) za w pełni wiarygodny, od zachowania ryzykownego do badania powinno upłynąć co najmniej 12 tygodni. Wynik można uzyskać już 15 minut po wykonaniu badania.
Drugim rodzajem testów przesiewowych jakie wykonujemy są testy na HIV, w których materiał pobieramy z krwi żylnej (najczęściej ze zgięcia łokciowego). W przypadku tego testu okno serologiczne wynosi 6 tygodni (test IV gen./combo). Wynik otrzymujemy najwcześniej kolejnego dnia.
Testy przesiewowe (niezależnie od tego czy III czy IV generacji), jeśli ich wynik okaże się reaktywny, nie jest podstawą do uznania, że pacjent jest zakażony HIV. Aby można było to stwierdzić, wykonujemy za każdym razem tzw. test potwierdzenia, który - gdy okaże się dodatni - staje się podstawą do rozpoczęcia leczenia antyretrowirusowego.
Negatywny (niereaktywny) wynik testu przesiewowego, wykonanego po oknie serologicznym uznaje się za zakończenie diagnostyki i oznacza brak zakażenia HIV.