Szczepienia

Publikacja: Cz, 08-09-2022

Szczepionki ratują życie milionom ludzi rocznie, ale czym właściwie jest szczepionka i jak powstaje? I skąd wiemy, że są bezpieczne? Tutaj omawiamy wybrane aspekty szczepionek i dlaczego są one tak ważne dla naszego zdrowia.

Szczepionki chronią nas przed poważnymi chorobami, a niektóre z nich mogą również pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się chorób, co pozwala uratować około 2-3 milionów istnień ludzkich każdego roku. Wielu z nas otrzymuje te szczepionki na takie choroby, jak odra, zapalenie opon mózgowych i zapalenie płuc, jako rutynowe szczepienia w dzieciństwie. Dzięki temu choroby te stały się mniej powszechne, a nawet zostały wyeliminowane na obszarach o wysokim poziomie szczepień.

Niektóre choroby mają szansę zostać wyeliminowane, tak jak ospa prawdziwa w 1980 roku. Ponieważ jednak większość z nich może występować u zwierząt lub w środowisku (na przykład w glebie), stanowią one stale obecne zagrożenie i dlatego tak ważne jest, aby poziom szczepień był wysoki. Kiedy poziom szczepień spada, czy to z powodu niezdecydowania, czy też z powodu przerwania świadczenia usług, te śmiertelne choroby mogą szybko powrócić.

Ratująca życie moc szczepień jest głównym powodem, dla którego światowe organizacje zdrowia, takie jak Gavi, ciężko pracują nad dostarczeniem szczepionek do obszarów o niskich zasobach, gdzie szczepionki są niedostępne lub nieosiągalne. Nawet w krajach, w których ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej jest niskie, szczepienie jest nadal ważne, aby chronić osoby wrażliwe, które nie mogą się zaszczepić, takie jak osoby z osłabionym układem odpornościowym (np. osoby chore na raka lub żyjące z HIV, chore na AIDS) lub osoby z silnymi alergiami. Ponadto szczepionki nie zawsze są tak skuteczne w wywoływaniu silnej odpowiedzi immunologicznej u osób starszych, które mogą być bardziej podatne na zachorowania, dlatego powszechne szczepienia mają kluczowe znaczenie dla ich ochrony.

W naszej Przychodni "Trzy Końce"nie oferujemy szczepień, ale kierujemy pacjentów do lekarzy rodzinnych lub do innych przychodni gdzie szczepienie może być wykonane. Rekomendujemy szczepienia przeciwko następującym chorobom:

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV)
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A (HAV)
  • Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • Pneumokoki
  • Meningokoki
  • Grypa
  • COVID-19

Procedura szczepienia:

  • prosimy aby pacjenci zainteresowani szczepieniem przeciwko określonej chorobie umówili się wcześniej na konsultację lekarską lub pielęgniarską, w trakcie której nastąpi kwalifikacja i badanie przed szczepieniem. Zgodnie z uprawnieniami niektórych pielęgniarek / pielęgniarzy, kwalifikację do szczepień zalecanych wykonać może także pielęgniarka / pielęgniarz bez potrzeby konsultacji lekarskiej. Prosimy upewnij się w twojej przychodni jakie procedury tam obowiązują
  • w dniu badania kwalifikacyjnego, po tym badaniu pacjenci zostaną skierowani do gabinetu zabiegowego, gdzie pielęgniarka / pielęgniarz uprawnieni do wykonania szczepienia wykonają zabieg
  • w przypadku szczepień przeciwko COVID-19, w związku ze szczególnymi uprawnieniami personelu medycznego dotyczącymi kwalifikacji, badanie przed szczepieniem może wykonać pielęgniarka / pielęgniarz lub ratownik medyczny. Jeśli pacjentowi zależy aby badanie wykonał lekarz (np. ze względu na szczególne potrzeby lub stan zdrowia, prosimy poinformować o tym w czasie rejestracji)
  • informację o wykonaniu szczepienia zapisuje się w elektronicznym Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP) w serwisie pacjent.gov.pl, a także przekazuje pacjentowi zaświadczenie o wykonaniu szczepienia
  • informacje o szczepieniu można (na życzenie pacjenta) także wpisać do Międzynarodowej Książeczki Szczepień (zgodnie z WHO International Health Regulations), potrzebę otrzymania książeczki szczepień prosimy zgłosić w czasie rejestracji lub zakupić ją osobiście

 

Aktualności
Polskie tłumaczenie rekomendacji doxyPEP

Polskie tłumaczenie rekomendacji doxyPEP

Publikacja: Śr, 18-06-2025 | Aktualności

Wielka Brytania wprowadza szczepienia na rzeżączkę

Wielka Brytania wprowadza szczepienia na rzeżączkę

Publikacja: Pt, 23-05-2025 | Aktualności

Europejski Tydzień Testowania 2025

Europejski Tydzień Testowania 2025

Publikacja: Pn, 19-05-2025 | Aktualności